4 pádné důvody, proč si nechat narůst vousy

vousy-zdravi-jak na to-galantier

O vousech se mluví jako o symbolu mužnosti nebo statusové záležitosti. My ale víme, že kromě jiného mají pozitivní vliv na zdraví. Stále ještě přemýšlíte, zda nechat vousy růst? S rozhodováním vám může pomoci těchto pár argumentů. 

1. Chrání před UV zářením

Podle studie odborné publikace Radiation Protection Dosymetry zvládnout vousy blokovat 90–95% nepříznivého UV záření. Chrání tak kůži před spálením, vznikem nevzhledných pigmentových skvrn, vrásek, ale i mnohem závažnějším typům onemocněníV případě delšího pobytu na slunci doporučujeme i tak ochranný vousový porost podpořit dávkou krému, spreje nebo oleje s SPF.

 2. Zpomalují stárnutí

Stárnutí je přirozený biologický proces a zastavit ho nedokáže ani ten nejdražší krém. Co ale rozhodně lze, je stárnutí pleti zpomalit. A právě vousy jsou v tom skvělým pomocníkem. Chrání tvář před nepříznivými vlivy vnějšího okolí jako je vítr, mráz nebo již zmíněné slunce. Kromě toho pomáhají v kůži udržovat vodu a s tím související vlhkost a pružnost pokožky.

3. Zabraňují infekci

Vyrážka, akné, zánět folikulů. To je jen krátký výčet nepříjemností, které může vaší tváři přivodit poranění při holení. Množství dermatologů se shoduje v tom, že právě nešikovné zacházení s břitvou, žiletkou či holícím strojkem a následné zanesení vniklých ranek na obličeji běžné přítomnými bakteriemi, bývá příčinou vzniku řady kožních infekcí. The Healthcare Infection Society v rámci své studie v roce 2014 provedla srovnání 408 mužů pracujících ve zdravotnictví a zjistila, že tváře mužů bez vousů jsou náchylnější k přítomnosti bakterií než ty s vousy.

 4. Jsou trendy

Na otázku "Holit nebo neholit?" odpovídají trendy jasně. Několikadenní strniště či precizně udržovaný plnovous dokáže divy. Klidně vám z rukávu vysypeme další sérii studií a průzkumů, v tomto případě ale doporučujeme upravit vous, vyrazit mezi lidi a vyzkoušet to na vlastní kůži

O tom, jak zvolit správný typ porostu na míru své tváři, si povíme zas někdy příště.

 

Photo by Jonathan Zerger on Unsplash

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.