Druhy kůže – tipy od expertů

Jayme a Abram Mendalovi jsou bratři, kteří založili novou americkou firmu – Sterling Kane. Poučili nás o druzích kůže a jak být více sofistikovanější při nákupu koženého zboží.  

Povězte nám něco o Sterling Kane. Víme, že máte dlouhou rodinnou historii v tomto byznysu.

Jsme třetí generace v rodině koželuhů. Náš dědeček začal pracovat v koženém průmyslu v roce 1950. On a jeho bratr zaměstnávali více jak 1000 lidí, kteří činili kůže, řezali je a zpracovávali v USA, Argentině a Kolumbii do roku 1970. Poté co náš otec vyrostl a naučil se vše od dědečka, převzal podnik r. 1980  a byl předním dodavatelem exotických kůží pro mnoho předních světových luxusních módních domů. Třetí generace je nyní v tomto podnikání aktivní 15 let. My jsme podnikání rozšířili o konečné produkty – dodáváme tašky, pásky a malé kožené zboží do obchodních domů a maloobchodníkům.

Slyšeli jsme mnoho o rozdílných názvech a typech kůže. Co je hlavní rozdíl mezi hovězí usní (kravskou kůží), telecí kůží a semišem? Co byste nám mohli říct o exotických kůžích?

Telecí kůže pochází z dítěte krávy (telete), takže je kůže menší a textura je pevnější. To dělá kůži jemnější a dražší, typicky používanou k výrobě pásků, bot a jiných luxusních výrobků. Celá kravská kůže má 2,2 – 5m2 a je méně drahá v přepočtu za m2. Semiš jednoduše vzniká leštěním svrchní vrstvy kravské kůže.

Americký aligátor a mořský krokodýl z Jihovýchodní Asie jsou králové exotiky. Obchodujeme s pár dalšími druhy kůží z krokodýlů, stejně tak jako s mnoha ostatními druhy kůží hadů, ještěrek, pštrosů a mnoho dalších. Obchodování s těmito produkty je mezinárodně regulováno CITES organizací založenou ve Švýcarsku. Členy této organizace je téměř 180 různých národností.  

Jaký je rozdíl mezi kůží zvanou Full Grain a Top Grain? A jaký mezi kůží zvanou Corrected Grain a Split? Jaký by to mělo mít rozhodující vliv na něčí nákup?

Full Grain a Top Grain jsou stejné druhy kůže. Oba využívají svrchní vrstvu kůže bez nějakých úprav, což umožňuje zachovat jejich přírodní charakter. Corrected Grain je když se kůže obrousí, čímž získá ale horší kvalitu. Používají se na ni potisky, barvení a speciální efekty k zakrytí nedostatků.

Hovězí useň se dělí na různé váhy pro různé výrobky. Výsledkem dělení jsou:

1) Top Grain (popsaná výše) a 2) spodní strana Top Grain známá jako Split. Split je přirozeně semišový a může tak být používaný v oblasti módy nebo k výrobě jiných produktů – syrová se používá pro výrobu kostí pro psy nebo želatinu.

Co přesně obnáší proces činění kůže? Proč je nyní trend směrem k chromovanému a rostlinnému činění kůží?

Činění je proces, kdy je organický materiál (zvířecí kůže) přeměňována v anorganický materiál – tzn. že již není dále náchylný na teplou vodu či k bakteriím. Nyní mnoho koželužen využívá chrom, protože výsledná kůže je měkčí s lepšími fyzikálními vlastnosti. Rostlinné činění se stává velmi populární. Je to šetrnější k životnímu prostředí, ale fyzikální vlastnosti kůže nejsou tak dobré. Například kůže na slunci rychle změní barvu. I přes to rostlině činěná kůže se využívá už roky a dobře se leští, takže se koželužny často rozhodují mezi rostlinným a chromovým činěním podle toho, k čemu má být kůže ve výsledku využita. Jako poslední využíváme bílé činění za mokra, které zahrnuje využití čistě organických chemikálií z ekologických důvodů.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.