Jak na správné holení břitvou?

Často dostávám dotazy o tom, jak se správně oholit, jak je to náročné a co je k tomu třeba. Proto se Vám holení břitvou pokusím přiblížit a získat Vás pro něj.

Čím dál tím více mužů se vrací k rituálnímu holení, které jsme v dnešní uspěchané době zapomněli. Pojďme tuto krásnou tradici obnovit. Můžete prvně zkusit prvně oholení v salónu, vše okoukat, přečíst si o postupu několik článku (jeden z nich Vám nyní nabízím), a pak se oholit břitvou či strojkem přímo doma.

Holení je tradice!

Co vše potřebujete k tradičnímu holení břitvou, abyste měli z této činnosti radost a stala se pro vás tím pravým rituálem? Rozhodně to nebudou instantní krémy a gely ze sprejů, ani umělohmotná holítka z masové reklamy. První věc, co potřebujete k dokonalému výsledku je čas a také kvalitní produkty.

Se změkčenými vousy pracuje nejlépe

Nejprve je třeba vousy pořádně změkčit, budou tak poddajné a bude se s nimi lépe pracovat. Máte několik možných způsobů, jak vousy změkčit. Základní možností je si tvář a vousy napařit horkým ručníkem. Nahřát ručník můžete přelitím horké vody přes ručník a vyždímáním.

Doporučuji před samotným napařením nanést na vousy kvalitní mýdlo a rukou je rozetřít. Až potom si tvář zabalte do horkého ručníku. Pokud máte vousy tvrdší, je dobré také přidat olej pro změkčení vousů a ošetření pokožky.

Doporučuji olejíček před holením.

Mr. Natty olej před holením 30 ml

Přichází na řadu pěna

Po napaření je logickým krokem nanesení holícího mýdla na tvář a vytvoření bohaté pěn. Existují různá mýdla dle druhů kůže (normální, citlivá, suchá atd.).  Pěna je důležitá k udržení vlhkosti vousů a vousy ještě více zvlhnou. Je třeba nešetřit teplou vodou, mýdla stačí malé množství.

Nanášejte pěnu štětkou

K vytvoření pěny z mýdla využijte štětku. Díky štětce vytvoříte opravdu bohatou pěnu, která je dostatečně hustá a holení usnadní. Štětky na holení jsou různých velikostí a druhů (z jezevčích štětin, z kančích štětin, z koňských žíní). Doporučuji vyzkoušet nějakou ze štětek Mühle, kterou nic nezkazíte.

Mühle Rytmo Ash Pure Badger_1

Štětkou nanesete mýdlo na tvář a krouživými pohyby vytvářejte pěnu. Pokud se nevytváří pěna, přidejte vodu. Štětku lehce namočíme do horké vody a opět rozmydlíme na tváři a všude, kde budete holit.

Nyní pokožku zklidněte

Po oholení tváře ošetřete. Ke zklidnění použijte kolínskou vodu nebo balzám po holení. Pokud použijeme klasickou kolínskou, je nejlepší použít alespoň 70 % obsah alkoholu. Kolínská je ideální pro desinfekci, zatažení ranek a ošetření tváře. Je dobré použít i krém po holení pro zjemnění a zvláčnění pokožky. 

Taylor of Old Bond Street Sandalwood voda po holení

Při použití balzámu či vody po holení krém není nutný, ale nic tím nepokazíte.

Co dělat, když se říznete?

Může se stát, že se lehce pořežete, strhnete si pupínek atd., potom nejsnadněji zastavíte krvácení použitím kamence. Klasický kamenec opláchněte teplou vodou a místo několikrát přejeďte. Nebojte se, může to lehce štípnout, ale krvácení se zastaví a ranka zatáhne. Chvíli počkejte a nechte zaschnout.

Durance L´ome kamenec

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.