Jak naleštit vaše boty

Pokud jsou boty součástí pánského šatníku, často jim nevěnujeme tolik pozornosti, kolik si zaslouží. Mnoho mužů se spokojí s tím, že boty nejsou špinavé a vypadají slušně. Nicméně pravdou je, že naleštěné boty řeknou mnoho o osobě, která je nosí. Navíc, věnovaný čas vašim botám prodlouží jejich životnost. Pokud strávíte pár minut čištěním vašich bot, jistě si všimnete rozdílu a stejně tak i vaše okolí. Takže co potřebujete, abyste si mohli správně naleštit boty?

  • Krém na boty (nejlépe jako základ vosk)
  • Papírové ručníky
  • Staré noviny (pod boty – může být dost zákeřný problém dostat krém na boty z podlahy nebo z koberce)
  • Nějaký hadřík, kus oblečení nebo staré tričko 
  • Kartáč na boty (na každou barvu byste měli mít jiný kartáč)

Začněte s čistými boty

Toto je důležitý krok - pokud se chystáte rozetřít krém na boty, které jsou ale špinavé, mohou ve výsledku vypadat mnohem hůř než před tím, než jste začali. Ujistěte se, že nemáte v botách tkaničky – bylo by složité z nich dostávat krém na boty. Suchou papírovou utěrkou utřete zbytky vlhkosti z bot. Neaplikujte na boty žádný krém, pokud jsou ještě vlhké! Raději počkejte ještě pár minut, dokud nebudou suché.

Správný krém

Měli byste používat krém, který se barvou nejvíce blíží barvě vašich bot. Pamatujte, že použít tmavě modrý krém na černé boty prostě nelze a existuje spousta odstínů hnědé, od světlejších tńu až po tmavě hnědou. Pokud jste ještě nenanesli krém na boty, které se chystáte leštit, ujistěte se že barva krému odpovídá barvě bot. Naneste trochu krému na botu na místo, které není moc na první pohled viditelné – dobré místo je na nártu.

Nanášení krému

Nejdříve položte kartáč do samotného krému. Někdy může být krém tuhý, tak musíte krouživými pohyby kartáče pomoct krém na něj nanést. Dejte ruku do boty, abyste ji pevně uchopili (pravou ruku pokud jste levák a naopak) a naneste krém na botu malými, plynulými a krouživými pohyby.  Kůže se vám může zdát více matná než když jste začali, ale nebojte se, to je normální. Pokud máte na botách  místa, která jsou více opotřebená nebo s oděrkami, věnujte jim trochu více času. Po nanesení krému nechte boty pár minut odpočinout, aby absorbovali krém.

Poslední kroky

Vezměte leštící hadřík, kus oblečení nebo staré tričko a přetřete jím celý povrch boty.  Je důležité vyleštit ji jak malými krouživými pohyby, tak delšími tahy. Tento postup opakujte, dokud nedosáhne lesku, který požadujete.

Pokud chcete, aby vám boty vydržely co nejdéle, je důležité je leštit alespoň jednou týdně, nebo i častěji, pokud jsou mokré nebo špinavé.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.