Jak se připravit na plesovou sezónu

kapesnicek-modry-oblek

Dny ubíhají, rok se chýlí ke svému konci a vám v diáři bliká nebezpečně se blížící událost zvaná PLES. Sám sobě namlouváte, že váš maturitní oblek nezklame ani po letech a že oblečení na ples není žádná věda. Chyba lávky. I když možná nevládnete tanečnímu parketu jako Patrick Swayze, vaše bejby by nemusela sedět v koutě s hříšníkem v nepadnoucím obleku, pomačkané košili a tlačících botách.

OBLEK

Dobře padnoucí oblek přizpůsobený době i vaší aktuální velikosti se hodí nejen na ples. Vynesete ho na sestřinu promoci, bratrovu svatbu, (černou kroniku vynecháme), příležitostí bude jistě mnoho.

Co se týče barvy, s černou klasikou rozhodně nešlápnete vedle. Mezi přípustné varianty patří i oblek modrý a šedý. Ať už si ho necháte ušít na míru nebo zamíříte do konfekce, dbejte na to, aby vám sako sedělo v ramenou a vy jste se v něm mohl přirozeně hýbat. Rukávy saka i nohavice kalhot by neměly být krátké ani příliš dlouhé. V návaznosti na barevnost obleku vyberte také vhodný pásek. Ten by neměl být kontrastní, ale naopak ladit s barvou obleku.

A pokud stále tápete nad tím, který z knoflíků saka rozepnout, poradíme vám - je to ten spodní. Když usedáte, všechny knoflíky odepněte. Ve chvíli, kdy opět vstáváte, všechny kromě posledního zapněte.

KOŠILE

O tom, že kvalitní pánská košile by měla být základem šatníku každého muže, není pochyb. Ve výběru dejte vždy přednost dlouhému rukávu, krátký rukáv je přežitek z dob dávno minulých a na ples - stejně jako na jakoukoliv jinou formální příležitost - zkrátka nepatří. Zapomeňte také na barevné košile, na ples oblékněte bílou. Košili zastrčte do kalhot a pamatujte, že její rukávy by měly být zhruba o centimetr delší než rukávy vašeho saka. Pokud se přeci jen hodláte vypravit na taneční parket, doporučujeme pod košili obléct i neviditelné tričko. Saje pot a vy tak předejdete nepříjemnému pocitu i nevzhledným flekům.

DOPLŇKY

Jak praví etiketa, nejvhodnějším plesovým doplňkem k pánskému obleku je motýlek. Kdysi bylo nepřípustné volit jeho výraznější varianty, a tak gentlemani vázali motýlky v tlumených barvách. Dnes je doba alespoň v tomto ohledu liberálnější a vy tak můžete vybírat z široké škály barevných motýlků se vzorem i bez. Pokud v tomto směru prokážete svou kreativitu, můžete si být navíc jistý, že právě motýlek bude skvělým ice breakerem v konverzaci. Chcete-li posunout svůj plesový look na další level, můžete do náprsní kapsy saka nainstalovat kapesníček. Co se týče hodinek, jejich pásek by neměl být příliš výrazný. Vhodnou volbou je kožená varianta ladící se zvolenou obuví.

OBUV

Máte lakýrky? Zní-li odpověď NE, na tenisky a Conversky zapomeňte a vyražte alespoň v polobotkách. Zvolená obuv by vám měla být hlavně pohodlná, a tak doporučujeme nové boty alespoň několik dní před akcí prošlápnout. Dobrou službu odvedou také napínáky do bot z cedrového dřeva, které polobotky provoní a zajistí, že budou držet správný tvar. A ponožky? Rozhodně dostatečně vysoké - ideálně tak, aby ani při sezení neodhalovaly kůži. Co se týče barevnosti a vzoru, je to s nimi podobné jako s motýlky. Etiketa praví, že by měly být tmavší než obuv, dnešní doba a rozrůstající se komunita českých hipsterů toleruje i jejich barevnější varianty

 

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.