Jak se starat o boty v sychravém podzimu

V sychravých podzimních dnech dostávají naše boty pořádně zabrat. Ať už je vaše obuv vyrobená z kůže, syntetiky nebo textilního vlákna, je důležité se o ni náležitě starat, aby vám dobře a dlouho sloužila.  

Podzimní péče o vaši obuv

podzimní boty

IMPREGNACE

Boty byste měli naimpregnovat ještě před prvním nazutím. Jen tak budou perfektně ošetřené, odolné proti nečistotám i vodě a připravené na podzimní dny. Další impregnace opakujte podle potřeby. Na podzim a během zimy se doporučuje toto ošetření provádět nejméně 1x měsíčně.

Vysušení

Pokud přijdete domů s mokrými botami, zujte je, hadříkem setřete z nich přebytečnou vodu a nechte pořádně vyschnout. Pokládat je na topení se však příliš nedoporučuje. Poškodilo by se jejich vlákno a razantně by se snížila i životnost. Jestliže se vám navíc v botách potí nohy, pořiďte si dezinfekční sprej proti zápachu, kterým je můžete pravidelně ošetřovat.

Krémování

 

V případě, že máte boty vyrobené z pravé kůže, je třeba o ně pravidelně pečovat. Speciálním krémem je ochráníte před deštěm i prvními mrazíky. Obuv vám tedy jen tak nepopraská. Hodit se vám bude krém na boty, vosk nebo kondicionér, který na povrchu bot vytvoří voděodolnou vrstvu. Pomocí závěrečného kartáčování navíc dosáhnete pěkného lesku.  

Napínáky do bot

Díky cedrovým napínákům si bota zachová svůj původní tvar a vydrží vám dlouhou dobu jako nová. Napínáky vám mohou pomoci i s jednodušším a rychlejším sušením od vlhkosti a potu. Vkládají se do bot ihned po vyzutí a nechávají se v nich nejlépe po dobu 24 hodin. Tak dlouho trvá, než se kůže vypne a pořádně vyschne. Proto se doporučuje střídat během chladnějších měsíců alespoň dva páry bot.

Péče podle druhu materiálu

  • Hladká kůže

Kožené boty je vždy třeba ještě před prvním obutím ošetřit impregnací. Pokud se vám během užívání na botách objeví jakékoliv nečistoty a smítka, odstraňte je suchým či navlhčeným hadříkem. Pokud se vám podaří zmoknout, boty co nejdříve osušte. Ty z pravé kůže si zaslouží také speciální krémy, které je perfektně ošetří a vyleští.

  • Broušená kůže

Ani v případě broušené kůže se neobejdete bez impregnace. Na krémování však tentokrát zapomeňte. Tím byste semišové boty jen poškodili. Nečistoty odstraňujte opatrně suchým hadříkem, případně gumovým kartáčkem.

  • Syntetika

Obuv ze syntetických materiálů očistíte nejlépe speciálními přípravky určenými pro syntetiku. K ruce vám pak bude stačit pouze vlhká houbička.

  • Textil

Boty vyrobené z textilního vlákna rozhodně nepatří do pračky ani sušičky. Riskovali byste tím jejich nenávratné poškození. Místo toho si vezměte na pomoc impregnaci vhodnou na textilní obuv. Stejně jako u syntetiky vám s čištěním pomůže vlhká houbička či hadřík.

Cedrové napínáky gumovy kartáč hadr na boty krémy na boty impregnace na boty

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.