Zima a boty. Jak se o ně starat, aby vydržely co nejdéle.

 jak-se-v-zime-starat-o-boty

Znáte ten vítězný pocit, kdy s potem na čele a krabicí vybraných bot v rukou míříte k pokladně? Paní u kasy se ujme slova a vehementně vám začne ukazovat všechny ty kartáče, hadříky, leštítka, spreje a krémy na výživu, impregnaci, čištění, leštění (a bůhví co dalšího) bot. Vy kroutíte hlavou a rychle dodáváte, že nic nechcete, všechno máte, nic nepotřebujete... Jenže náhle přichází tuhá zima, silničáři jako vždy zaspí a když pak ve snaze vše dohnat zasypou chodníky agresivní solí, je pozdě plakat nad poničenou botou.

ZÁKLADNÍ PÉČE

Asi vás nepřekvapí, že v zimě je potřeba pečovat o obuv intenzivněji. Pokud chcete prodloužit životnost svých oblíbených bot, naprostým základem je jejich důkladné vyčištění a aplikace vhodné výživy. Krém na boty naneste a rozleštěte pomocí aplikačního kartáče. Přípravek nechte vsáknout do kůže a poté povrch boty doleštěte hadříkem. Po každém nošení doporučujeme do bot vložit napínáky - obuv lépe proschne a vy mimo jiné zabráníte její deformaci.

IMPREGNACE

Impregnace chrání obuv před promočením a následném vzniku skvrn. Doporučujeme sáhnout po impregnačním přípravku bez barvy a bez zápachu. První možností je nanesení tuku z přírodních olejů, který zachová vzhled i prodyšnost boty. Druhou variantou je pak impregnace ve spreji. Ta se snadno aplikuje, nezanechává stopy, nezapáchá, je šetrná k odlišným povrchům obuvi, a přesto poskytuje 100% ochranu proti vlhkosti.

SEMIŠOVÉ BOTY

Nevíme, kolik z vás má ve svém repertoáru pověstné semišky. Pokud mezi majitele semišových bot patříte, neměli byste zapomenout, že právě ony si pro svůj jemný povrch zaslouží speciální šetrnou péči. Základem by měla být opět impregnace, která chrání botu před vlhkostí. A když už se na obuvi nějaká nečistota objeví, doporučujeme ji umýt navlhčeným hadříkem. Boty vykartáčujte speciálním kartáčem na semiš, nechte je oschnout a opět naimpregnujte. Pokud nad výběrem jednotlivých produktů tápete, doporučujeme vyzkoušet kompletní sadu na čištění a leštění semišových bot.

NEZAPOMEŇTE NA PODRÁŽKY 

V období zimy má smysl obuv střídat a nechat ji před dalším nošením důkladně proschnout. Speciální péči si zaslouží také podrážky vašich bot - především ty kožené. Nešlápnete vedle, pokud i spodní části bot dopřejete kvalitní impregnaci.

 

Photo by matthew Feeney on Unsplash

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.