Lukáš Otys: Nejsou vousy jako vousy

Kdo si dnes na tváři nepěstuje bujný porost, jako by snad ani nebyl. Mužné plnovousy slaví velký comeback, ale trendy je nechat si narůst vousy v jakékoliv podobě a délce. Bohužel i to s sebou nese určitou zodpovědnost a starosti. Nechte vousy růst jako dříví v lese a skončíte se vzhledem a la Tom Hanks ve filmu Trosečník. Buď můžete o vousy pravidelně s péčí a láskou pečovat doma, nebo to za vás udělají jiní v dnes již hojně rozšířených barber shopech.

Vousy by se měly pravidelně zastřihovat, aby nepůsobily ledabyle a měly určitý tvar. Samozřejmostí je každodenní hygiena, neboť vousy mají tu nevýhodu, že pohlcují všechny pachy. Delší vousy myjte speciálním šamponem a kondicionérem, použít můžete i olej na vousy, který je krásně provoní a každá žena bude lačná po polibcích s vůní levandule (vyzkoušeno!). Denně ráno také obětujte kousek svého drahocenného času a vousy učešte hřebínkem, použít můžete i stylingový vosk, aby držely v požadovaném tvaru. Tváři s kratšími vousy zase občas dopřejte pořádný peeling, aby vousy nezarůstaly. Uf, no legrace to zrovna není, což?

holeni-lukas-otys-kniha barber-shop-lukas-otys

První holení představuje moment, kdy se z chlapce stává skutečně muž a bude muset tuhle otravnou činnost opakovat po zbytek života. Zkuste si z ní tedy udělat rituál, který vás bude bavit. V poslední době se velkým hitem stává tradiční mokré holení, ke kterému potřebujete speciální strojek na žiletku a typickou štětku. Když v rukou třímáte tyto nástroje, kterými se muži holí již po několik desítek let, zákonitě vás musí zaplavit pocit mužnosti a sounáležitosti. Každému však vyhovuje něco jiného, a než abyste se trápili se strojkem, kterým se neustále pořezáváte, sáhněte klidně po strojku elektrickém. Menší gentleman z vás kvůli tomu nebude.

Při holení je fajn dodržovat určitá pravidla, která z něj udělají příjemnější činnost:

1. Holte se ideálně večer před spaním, protože ráno je pokožka citlivější.

2. Před holením navlhčete tvář teplou vodou nebo použijte horký ručník, aby se vousy změkčily. Ze stejného důvodu je také dobré zařadit holení hned po osprchování.

3. Rozhodně používejte pěnu nebo gel na holení, opět pomáhá vousy změkčit tím, že do nich natáhne vlhkost.

4. Je otázkou, zda je lepší holit se po a nebo proti směru růstu vousů. Holením proti směru dosáhnete hladšího oholení, nicméně můžete hodně dráždit pokožku. Záleží tedy spíš na typu a citlivosti kůže.

5. Po holení pleť opláchněte studenou vodou (zatáhne póry) a jemně osušte čistým ručníkem.

6. Na závěr naneste vodu nebo balzám po holení, lepší variantou jsou ty bez alkoholu.

 

Přečtěte si další tipy Lukáše Otyse v knize Kuchařka stylu moderního muže. Exkluzivně na Galantier.cz

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.