K čemu slouží napínáky do bot?

napinaky-do-bot-z-cedroveho-dreva

Co se děje s botou po celodenním nošení? 

Když si večer zujete své polobotky po celodenním nošení a uložíte je do botníku jen tak, začne potem provlhlá useň vašeho luxusního obutí pomalu vysychat. Chůzí a vlhkostí roztažená kůže se začíná smršťovat, krčit a krabatit. Vyschlá a svraštělá kůže nejen že vypadá nevábně, ale snižuje i životnost svrchní usně (neustále namáhaný materiál střevíců rozpínáním a smršťováním praská) a deformuje celkový tvar boty (např. smršťující se kůže zvedá špičku boty nepřirozeně vzhůru).

Proč chtít cedrové napínáky do bot?

Proč chtít cedrové napínáky? Nestačily by plastové? Plastové napínáky, stejně jako cedrové, rovnají tvar boty a napínají kůži na botách. Rozdíl je však v síle napínáků. Dutý plastový napínák nemůže konkurovat plnému tělu dřevěného cedrového napínáku. Jinými slovy, plastový napínák nepoddajnou koženou botu vypne a narovná, ale ne tak dokonale, jako napínák ze dřeva.

Druhou, a neméně podstatnou výhodou cedrových napínáků, je i savost cedrového dřeva. Na chodidlech máme v porovnání se zbytkem těla vůbec nejvíce potních žláz, které vypotí až půl litru denně. Cedrové dřevo všechnu přebytečnou vlhkost z usně dokáže vytáhnout a vnitřek obuvi krásně provoní. Nesavý materiál plastových napínáků nemůže žádnou takovou vlastnost nabídnout. 

Otázka by tedy vlastně neměla stát “proč chtít napínáky do bot”, ale “proč chtít cedrové napínáky do bot”!

Chci napínáky do bot >

 

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.