Definice Smart Casual

Elegáni se sami sebe ptají na spoustu otázek. Hodí se tento pásek k mým botám? Jakou kravatu si obléci k tomuto blazeru? Nepřehnal jsem to s doplňky? Mohu si vzít tento plstěný klobouk? (pozor, pravděpodobně ne! :-) ) A co vůbec znamená „smartcasual“, o kterém všichni tolik mluví?

Ve slovníku si můžete najít „dobře se oblékat ve stylu smartcasual“ nebo „něco neformálního, ale úhledného a pěkného“ a tak dále. No a co spojení smartcasual opravdu znamená? Pánové, zpátky do lavic, dnes se pokusíme odhalit roušku tajemství nejvíce záhadného dress codu.

Definice Smart Casual

smart-casual-blazer-610x406

smart-casual-shirts-610x406

Tak zaprvé, smartcasual neznamená obléci si blazer k teplákům, jak by vás mohlo napadnout. Smartcasual může být matoucí, ale nesmí být zmatený – není to styl oblékání podivínského blázna.

Takže když nyní víme, kam směřovat nechceme, můžeme se podívat na opravdové problémy.  Ano, jak název naznačuje, spojením dvou protikladných forem oblékání vznikne nový elegantní styl. Je nám jasné, že to takto vypadá jako pěkný hlavolam, ale slibujeme, že jde o dosažitelný vzhled. Chce to prostě trénink, abyste našli balanc! Je to stejné jako u mladičké ruské gymnastky.

Jak říká staré módní moudro: „je lepší být vyfintěný, než jít za trhana“.  Co budete hledat je harmonický bod mezi významy smart a casual, nebo také výrazy komfortní a elegantní.

Základním kamenem tohoto stylu oblékání je dostatečný počet kousků ve vašem šatníku, který můžete různě doplňovat. Abychom vám to shánění kousků zjednodušili, pokusili jsme se vám naznačit různé možnosti kombinací, které se dle nás nejvíce podobají tomuto buzzword v módě.

smart-casual-pants-610x406smart-casual-shorts-610x406

Blazer

Nosit blazer je jednoduchý způsob jakým můžete dodat vašemu image nádech individuality. Sežeňte si nějaký bavlněný nebo lněný pro teplejší období a něco vlněného pro chladnější období. Když budete mít více barev, máte více možností. Neutrální barva blazeru je ideální a může být užívána v mnoha formách a doplněna čímkoliv z vašeho šatníku. Nezapomínejte ale ani na blazer se vzorem, který se může stát i základním kamenem vašeho stylu. Samozřejmě si vybírejte to, co je dobře ušité, nejlépe na míru. Pokud můžete, jděte do blazeru s otevřenými kapsami, který je základem pro italský smartcasual.

Košile

Jednobarevné košile v tradičních odstínech jsou sázkou na jistotu, ale rozhodně neopomíjejte ani další možnosti. Košile se vzorem (pruhované či kostkované) dodají vašemu vzhledu osobitost a mohou vás odlišit od spíše klasických. V duchu „casual“ vzhledu nechte doma kravatu a nechte rozepnutý horní knoflíček.

Trička

Trička jsou ve smartcasual akceptovatelná a jsou vítanou součástí outfitu.

Kravaty a doplňky

Kravaty a motýlky jsou vážně frajerské věci. A sluneční brýle jsou nutností stejně jako úsměv.

Kalhoty

Dejte si pozor na přílišnou formalitu. Tady není místo pro žádné saténové kalhoty s pruhy. Chinos jsou dobrou volbou, jsou elegantní a pohodlné. Je to jednoduché. Jako to bylo s blazerem, můžete zkusit jak neutrální barvy, tak jiné, jasné barvy. Je vhodný i denim, ale je lepší vybrat si tmavější a dobře padnoucí.

Kraťasy

Elegantní kraťasy jsou o střihu a struktuře. Měli byste mít šité kraťasy nebo skončíte na plážovém písečku, a to není dobré. Před volnými a dlouhými monstry dejte přednost dobře padnoucím užším modelům nad kolena. Plážové kraťasy a kapsáček nejsou akceptovatelné.

Boty

Můžete si hrát s velkým množstvím variant, ale ne se všemi botami. Mokasíny, Oxfordky, Brogue boty i boatshoes jsou možné varianty ke kombinaci. Veškeré detaily mohou být zábavnou cestou jak svůj outfit opravdu ozvláštnit.

Tip experta na Smart Casual

Jasným smyslem stylu „smartcasual“ je jednoduchý – zůstat v pohodlném. Cílem je vypadat dobře, cítit se skvěle v tom, co máte oblečené. Doporučujeme sako a kalhoty z lehké vlny, bavlny nebo lnu. Pokud jde o vzory, zkuste nevýrazné proužky, nebo klasickou bílou variantu, případně variantu navy/bílá. To do vašeho vzhledu dodá správnou úroveň lhostejnosti, ale nebudete vypadat, že jste právě přišel z pláže nebo posilovny. Boty si vezměte kvalitní kožené mokasíny.

Inspirace

smart-casual-inspiration-3-610x406

smart-casual-inspiration-2-610x406smart-casual-inspiration-4-610x406smart-casual-inspiration-5-610x406smart-casual-inspiration-610x406smart-casual-polo-610x406

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.